.

«

»

AutoCAD skróty klawiaturowe i skróty poleceń

„Ogólnie mam dość szczupłą wiedzę o skrótach klawiaturowych. Chciałbym bardziej przyspieszyć (zautomatyzować) pracę, a ciągłe używanie ikon na to nie pozwala…”- pisze jeden z Użytkowników AutoCADa.

Jak używać skrótów klawiaturowych w AutoCADzie?

Dla chcącego nic trudnego. Wystarczy zapoznać się z odpowiednimi ustawieniami programu.
Na początek małe wyjaśnienie: nie należy mylić skrótów klawiaturowych ze skrótami poleceń.

Różnica pomiędzy skrótami klawiaturowymi, a skrótami poleceń.

Do grupy skrótów klawiaturowych należą kombinacje klawiszy „Ctrl” plus dowolny klawisz oraz klawisze funkcyjne np. „F1”. Wystarczy je wcisnąć i zmieniamy niektóre ustawienia programu lub wywołujemy polecenia, znane nam z innych programów (np. „Ctrl+S” – zapisz). Natomiast skróty poleceń są zastąpieniem ikonek na paskach zadań lub wstążce, które wywołuje się wpisując kilka liter, a następnie akceptuje klawiszem „Enter”.

Jak w AutoCADzie odnaleźć przypisanie skrótów klawiaturowych?

Zapisane są one w pliku dostosowania programu. Wpisz w linii poleceń „CUI”, wciśnij klawisz „Enter” i odnajdź na lewej stronie okna pozycję „Skróty klawiaturowe”.
Informacje o skrótach poleceń zawarte są natomiast w pliku acad.pgp, w którym odnajdziemy całą ich konfigurację: jaki skrót do jakiego polecenia.

Jak najszybciej odnaleźć plik acad.pgp?

Możesz to zrobić na dwa sposoby.

  1. Korzystając z menu: Narzędzia – Dostosuj – Edytuj parametry programu ( w wersji angielskiej: Tools – Customize – Edit Program Parameters ).
  2. Korzystając ze wstążki: Karta Zarządzaj, panel Dostosowanie, narzędzie Edytuj aliasy (Karta Manage, panel Customization, narzędzie Edit alias es).

Na postawie tych dwóch źródeł samemu można stworzyć listę skrótów, które są używane przez nas bardzo często. Najlepiej umieść ją w widocznym miejscu i w trakcie pracy staraj się ją wykorzystywać. Po jakimś czasie zapamiętasz potrzebne skróty i wyrobisz sobie nawyk korzystania z nich.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dla korzystających z najnowszego AutoCAD’a w wersji 2012. Wprowadzono w niej funkcję podpowiadania treści poleceń podczas wpisywania w linii poleceń, co z całą pewnością ułatwia naukę skrótów.

Życzę owocnej pracy!

Permalink do tego artykułu: http://blog.thesarpro.pl/blog/2012/03/07/autocad-skroty-klawiaturowe-polecen/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.